مسابقه و جشنواره ملّی وزیران دانای سرزمین من

شرکت در آزمون‌های سنجش سطح درسی، همواره شاخصی مطلوب برای آگاهی از وضعیت پیشرفت تحصیلی و شناسایی نقاط قوت و ضعف می‌باشد. اما اگر فاکتورهای موفقیت در زندگی مانند: کسب دانش و سواد، ادامۀ تحصیلات دانشگاهی، انتخاب شغل، کسب آرامش و شادی در زندگی و … را در نظر بگیریم، مشخص می‌شود که تنها با ارتقاء سطح درسی و پیشرفت در تحصیل، نمی‌‌توان این اهداف را تحقق بخشید و برای گام نهادن در مسیر صحیح تحقق اهداف والای زندگی، باید شاخص‌‌های جامع‌تری مورد سنجش قرار گیرد تا بتوان با اتخاذ بهترین تصمیمات، در مسیر درست حرکت نمود.

جشنوارۀ ملی وزیران دانا در مقاطع متوسطۀ دورۀ اول (هفتم، هشتم و نهم) و متوسطۀ دورۀ دوم (دهم و یازدهم ریاضی، تجربی و انسانی) و با توجه به ساحت‌های شش‌ گانۀ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و با ملاحظۀ اهدافی چون:

طراحی شده است تا زمینه‌های لازم برای کسب شناخت جامع از دانش‌آموز را فراهم ساخته و امکان تصمیم‌‌سازی صحیح، بر مبنای شناخت کامل را میسر سازد.

هر یک از مراحل جشنواره شامل سه نوع سنجش و هدایت (سنجش تحصیلی، سنجش روان‌‌شناختی – مشاوره‌ای و سنجش یادگیری با استفاده از چالش‌های علمی) می‌باشد که هر یک از آنها با هدفی مشخص برای سنجش شاخص‌های مورد انتظار برنامه‌‌ریزی شده است و در بازه زمانی تعریف شده اجرایی خواهد شد. تعداد مراحل جشنواره به ‌صورت کارشناسی و با هدف کاهش استرس و فشار آزمون‌های کمک تحصیلی طراحی شده و فضای مسابقات/ جشنواره (با توجه به تنوع موضوعات و خروج از فضای آزمونی و سنتی) شاد و پرانرژی طراحی شده ‌است.

اهداف سه‌گانۀ جشنواره:

  1. سنجش و هدایت تحصیلی:

اولین ساحت سنجشی از هر مرحله مسابقه، آزمون‌های تحصیلی - درسی می‌باشد. این بخش از سنجش، همانند آزمون‌های ادواری پیشرفت تحصیلی بوده و به منظور سنجش وضعیت درسی دانش‌آموز و ارائه نتایج آماری و تحلیلی به ‌صورت جامع، طبق بودجه‌بندی دروس ارائه شده، برگزار خواهد شد.

محتوای این بخش به‌ صورت چهارگزینه ‌ای است و با توجه به برگزاری به شکل کشوری، نتایج آن (شامل: تراز، رتبۀ استانی و کشوری و…) در قالب کارنامۀ تحصیلی صادر شده و از طریق پروفایل دانش‌آموز در دسترس قرار خواهد گرفت.

با توجه به اهمیت این بخش از مسابقه و تأثیر آن در روند مطالعاتی و تحصیلی دانش‌آموزان، کارنامه‌های مدیریتی نیز، برای مدارس (ویژۀ دبیران و مدیران) صادر شده و در اختیار ایشان قرار می‌گیرد تا با در اختیار داشتن اطلاعات جامع از عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان و عملکرد آموزشی کلاس/ مدرسه، امکان اتخاذ  تصمیمات و راهبردهای مناسب فراهم آید.

  1. سنجش و هدایت روان‌شناختی - مشاوره‌ای:

در هر یک از مراحل مسابقه، بخشی تحت عنوان آزمون‌‌های روان‌‌شناختی – مشاوره‌ای قرار دارد. دانش‌آموز با پاسخ ‌گویی به این گروه از سؤالات، وارد بخش دوم مسابقه در هر مرحله خواهد شد تا اطلاعات جامع و دقیقی از توانایی‌ها، رغبت‌ها، شخصیت، سبک یادگیری و … خود به دست آورد. این اطلاعات می‌تواند راهنمای دانش‌‌‌آموزان، اولیا، مشاوران و مدیران مدارس در تصمیم ‌گیری و گزینش راهبردهای صحیح هدایت تحصیلی و شغلی و تعیین اهداف کوتاه ­مدت و بلندمدت برای آینده باشد.

  1. سنجش یادگیری با استفاده از چالش‌های علمی:

در بخش سوم و با توجه به رویکرد جدید مؤسسه برای حرکت تدریجی از خدمات کمک آموزشی سنتی به سمت خدمات بروز و اثربخش و تحقق آرمان یادگیری همراه با لذت، بخش چالش‌‌های علمی - مهارتی به مسابقه اضافه شده است. در این بخش، در پایان هر مرحله از مسابقه، محتوای چالش علمی - مهارتی در اختیار دانش‌‌‌آموزان قرار داده می‌‌شود تا میزان یادگیری عملی، مهارت فکری، خلاقیت، توانایی تحلیل علمی و … مورد سنجش قرار گیرد.

در طی فرایند برگزاری این مرحله (که می‌تواند چند روز نیز به طول انجامد) دانش‌آموز به صورت عملی درگیر مطالب خواهد شد و با ساده‌ترین ابزار ممکن، دانش تحصیلی‌اش را به چالش کشیده و میزان یادگیری مفاهیم درسی و درک آنها را به‌ صورت عملی مورد سنجش قرار می‌دهد. پس از اجرای چالش، پاسخ‌های ارائه ‌شده توسط تیم داوران مورد بررسی قرار گرفته و امتیازات به پروفایل دانش‌آموزان اضافه خواهد شد.

اشتراک محتوا و تعامل دانش‌آموزان با یکدیگر در قالب مسابقه و رقابت علمی، از مهم‌ترین ویژگی‌‌های این بخش می‌باشد.

پایان جشنواره - آغاز کاردو:

 پس از برگزاری مرحلۀ سوم مسابقه، کارنامه ای جامع از فرآیند مسابقات به دانش ‌‌آموزان ارائه خواهد شد و پس از مشخص شدن نفرات برتر در هر پایه و رشته، آزمون ورودی به کاردو (اردوی کاری) میان این نفرات برگزار شده و ۲۰۰ نفر از دانش‌آموزان جهت شرکت در کاردو و مرحلۀ پایانی جشنواره انتخاب می‌شوند.

کاردو چیست؟

 کاردو اردوی متمرکزی است که در آن، دانش‌آموزان به‌ صورت گروهی با چالش‌های علمی- مهارتی روبرو شده و در فضایی شاد و پرانرژی و در یک محیط شبیه‌سازی شده، توانمندی‌‌های خود را برای پذیرفتن مسئولیت‌‌های بزرگ در آیندۀ این مرز و بوم، به رخ خواهند کشید.

جدول هزینه‌های ثبت نام:                                                         

پایۀ تحصیلی

قیمت تک مرحله (به ریال)

قیمت سه مرحله (به ریال)

متوسطۀ دورۀ اول (هفتم، هشتم و نهم) 250/000 650/000
متوسطۀ دورۀ دوم (دهم و یازدهم در هر سه رشتۀ نظری) 320/000 850/000

 

راه‌های ثبت نام:

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه علمی آموزشی رزمندگان می باشد.
دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ | ۰۰:۴۱